2012. december 29., szombat

Paleo bejgli

Többféle nagyon finom bejgli-recept létezik, nálunk ez a verzió nyert. Kicsit olyan (igazából kicsit finomabb is), mint az eredeti.



A tészta hozzávalói:

20 dkg mandulaliszt
30 g eritrit
2 tojás (1db a tésztába, 1db a kenéshez)
90 g kókuszzsír
csipet szódabikarbóna

A töltelékek hozzávalói:

Diós:

15 dkg darált dió
3 csapott ek eritrit
Fél tk őrölt fahéj
1 tk vanília kivonat
1 ek reszelt narancshéj
2 ek mazsola
1,5 dl víz

Mákos:

15 dkg darált mák
2 ek kókuszzsír
3 csapott ek eritrit
1 ek reszelt narancshéj
2 ek mazsola
kb. 1 dl víz

Elkészítés:

A töltelékek hozzávalóit egy lábosban összekeverjük, és folyamatosan kevergetve jól felmelegítjük. Ez intenzívebb ízt ad a tölteléknek. A kész masszát akár egy éjszakára is félretehetjük, így a mazsola is jól megszívja magát.

A mandulalisztet, eritritet és a tojást még felhasználás előtt hűtsük le, a kókuszzsírt pedig tartsuk szobahőmérsékleten (ne legyen betonkemény, de olvadt sem, a vajhoz hasonló állagra van szükség a gyúráshoz). A tészta hozzávalóit először villával dolgozzuk össze, és amikor már morzsalékosra összeállt a tészta, akkor nyúljunk bele kézzel, és gyors mozdulatokkal gyúrjuk össze, hogy ne legyen ideje felmelegedni. Kinyújtásig tegyük vissza a tésztát a hűtőbe. Majd terítsünk ki egy sütőpapírt, és arra nyújtsuk ki vékonyra a tésztát. Kenjük rá a tölteléket, majd a tésztát hajtsuk be a végeken, és a sütőpapír segítségével tekerjük fel. Végül helyezzük a bejglirudat a tepsibe úgy, hogy a sütőpapír alatta maradjon. Kenjük meg az összekevert tojással többször is, majd alaposan szurkáljuk meg a tésztát egy hústűvel, hogy elkerüljük a tészta kirepedését. A bejglit 170-180 fokon süssük meg. Kb. fél óra alatt lesz készen (ha úgy látjuk jónak, a sütés eleje felé még egyszer megkenhetjük tojással). Ha kihűlt a tészta, minél vékonyabb és élesebb késsel vágjuk fel a tálaláshoz.

Jó étvágyat!

Forrás: Elmíra paleo konyhája

2012. december 24., hétfő

"Töki pompos"



Hozzávalók:

10 ek mandulaliszt
5 ek szezámmag
5 ek tökmagliszt
3 tojás
Fél tk szódabikarbóna
Csipet aszkorbinsav vagy egy kevés citromlé  
1 ek só
1 dl víz

Elkészítés:

Először keverjük össze a magokat, liszteket a szódabikarbónával és a sóval, majd adjuk hozzá az előre felvert tojásokat, és lazítsuk a tésztát a vízzel. Egy tepsibe helyezzünk sütőpapírt, és kenjük rá a tésztát kb. 1 ujjnyi vastagon. Végül előmelegített sütőben süssük 180-200 fokon kb. 30 percig. Ha kész, jöhetnek rá a feltétek! Helyezzük az egészet a sütő legfelső polcára, és süssük még 15 percig!


Jó étvágyat!!


Forrás: Paleo Hedonistáknak

Paleo túrógombóc

 

Hozzávalók:

8 ek kókuszliszt
2 db nagyobb tojás
2 db citrom leve
8 dkg vaj vagy kókuszzsír

Tálaláshoz:

Porxukor
Őrölt mag (pl. mandula, dió, mogyoró stb.)
esetleg kókuszkrém

Elkészítés:

Az alapanyagot jól gyúrjuk össze, és formázzunk belőle gombócokat (ha túl száraz maradna, adjunk hozzá egy kis kókusztejet). Majd zsírpapírral kibélelt tepsibe helyezzük el a “túrógombócokat". Melegítsük elő a sütőt legalább 180 fokra, majd teljesen visszavéve a lángot süssük a tésztát 10, maximum 15 percig. Vigyázzunk, hogy ne barnuljanak meg a gombócok, hiszen itt csak arra van szükség, hogy a tésztához hozzáadott tojások megsüljenek. Az őrölt magot kis lángon, lehetőleg teflonban, akár hozzáadott zsiradék nélkül, állandó keveréssel pirítsuk meg. Amikor a mag egy picit megbarnult, akkor vegyük le a tűzről, és helyezzük rá a sütőben sült gombócokat. Tálalhatjuk pl. vaníliás vagy natúr porxukorral, ráöntött kókusztejszínnel, vagy valamilyen gyümölcsvelővel.

Jó étvágyat!!

Forrás: PaleoVital

2012. december 19., szerda

Paleo szaloncukor

Bora receptje alapján készült, mennyei finomság!!!



Hozzávalók (kb. 80 darabhoz)

25 dkg magas kakaótartalmú (70-90%) csokoládé
10 dkg kókuszzsír
10 dkg datolya és/vagy más aszalt gyümölcs
15 dkg darált mandula vagy dió

Elkészítés:











A datolyát kimagozzuk, felaprítjuk, a mandulát (vagy diót) ledaráljuk, majd felolvasztjuk a kókuszzsírt és hozzáadjuk a csokoládét. Végül összegyúrjuk a hozzávalókat, és ujjnyi vastag darabkákat sodrunk belőle (mi háromszög-alapú hasábokat készítettünk, így hamarabb kihűlt :)) Alufóliába csomagoljuk, majd jöhet a díszcsomagolás.

Jó étvágyat!

2012. december 18., kedd

Sült oldalas

Mostanában gyakran készül, és valahogy mindig hamar elfogy :) A fiúk sokszor kérik lila káposztával, nagyon finom, de bármilyen más körettel lehet kombinálni.



Hozzávalók:

2 nagyobb csík vastagabb és zsírosabb, "többrétegű" oldalas
1-2 fej fokhagyma
mangalica zsír
só, bors

Elkészítés:

Az oldalast kétcsontnyi széles szeletekre vágjuk, majd alaposan megsózzuk és borsozzuk minden oldalát, végül a húsokat egy mangalica sertés zsírral kikent tepsibe tesszük. Egy deci vizet öntünk alá, majd ízlés szerint 1-2 fej fokhagymát megpucolunk, apróra vágunk és mindenhol megszórjuk vele a szeleteket. Legvégül szorosan lefedjük a tepsit alufóliával, és 160 fokon sütjük 2- 2 és fél órát. Ezután leszedjük a fóliát, a sütőt feltekerjük 200-210 fokra, és visszatesszük még 18-20 percre. Közben többször is megforgatjuk a szeleteket, hogy mindenhol egyformán megpiruljanak.

Ellával:

Pár órával a párolás előtt befűszerezzük a húst, majd INAS HÚS programon elkészítjük.

Jó étvágyat!

Forrás: Kifőzde

2012. december 11., kedd

Kulisszatitkok



Kissé talán rendhagyónak ígérkezik ez a bejegyzés: ezúttal saját paleós tapasztalatinkról írnék, apró segítséget nyújtva a bátortalanoknak. Paleolit módon táplálkozni ugyanis nem nehéz, azonban kellő tudatosságot igényel. Az indíttatás sem mindegy: valaki azért kezd bele, mert fogyni szeretne, másnak komoly betegsége van, megint mások csak egészségesebben szeretnének étkezni. Ha kisgyerek is van a háznál, akkor nála is oda kell figyelni pl. a magvakra, ezért minden esetben az elsődleges szempont az, hogy legyünk tisztában azzal mit és milyen arányban ehetünk. Szakirodalom olvasása mindig nagy előny, sok erőt és kitartást ad az úton, főleg amikor bármi kétségünk támad, vagy szembe jönnek kötözködni, esetleg szimplán érdeklődnek. 

Bártan ajánlom:

Mi Gyerkőc lehetséges tejallergiája és a húsok, párolt zöldségek és gyümölcsök iránti érdeklődése miatt kezdtünk bele egy nagyjából hasonló (majdnem paleolit: egyedül kenyeret és rizst ettünk) étrendbe, majd kvázi közös családi kíváncsiságból terelődtünk ebbe az irányba. Lassan egy éve, hogy teljesen elhagytuk a gabonaféléket (is). Gyerkőc ekkor 1,5 éves volt és túlnyomó részben még anyatejes, neki nem volt annyira nehéz lemondani a kenyérkatonáiról, mint mondjuk nekünk felnőtteknek, akik régebben még a krumplipürét is kenyérrel ettük. Az első két hét nagyon nehéz volt (szénhidrátfüggőség), de aztán már rá sem bírtunk nézni a kenyérre (pedig előtte rendszeresen sütöttünk). Sőt, azóta nagyon jól érezzük magunkat a bőrünkben, és több olyan apró nyavalyától szabadultunk meg sikeresen, amikről előtte úgy hittük, hogy normális. Mindezt erőfeszítések nélkül.

Mivel nálunk a "háziasszony" születése nagyjából éppen erre a kísérletező időszakra esett, így nincs sok tapasztalatom a hagyományos konyhaművészet terén, nem voltak bevett szokásaim, talán ezért kicsit könnyebben ment az átállás (az allergiagyanú miatti nulldiétához és a standard rizskörethez képest pedig kifejezetten sok lehetőség adódott). Nagyon tetszett, hogy kedvemre kísérletezhetek az ételekkel, a régi ízek keresése helyett pedig inkább az új, még ismeretlen utak izgattak és izgatnak ma is.

Ami általában mindig van otthon:
  • Friss és fagyasztott gyümölcs
  • Friss zöldség
  • Fagyasztott hús
  • Fagyasztott zöldfűszer
  • Tojás
  • Tengeri halkonzerv
  • Aszalvány
  • Magas kakaótartalmú (70-90%) csokoládé
  • Kókuszreszelék
  • Mag (szezám, mák)
  • Zsír és olaj (mangalica és kacsazsír, Paleolaj, Olajessimo)
  • esetleg valamilyen magliszt (ált. lenmagliszt és kókuszliszt - ez hipoallergén)
  • vitaminok: C, D, Omega3
Az alkotáshoz szükséges konyhai felszerelések:
  • Serpenyők, tepsik, keverőtálak, muffinsütőforma, tortaforma, jégkrémforma
  • Kávédaráló
  • Egy nagyobb teljesítményű (min. 600W) robotgép többféle funkcióval:, aprító, reszelő, szeletelő, habverő és botmixer modulokkal
  • Vágódeszkák (sokszor tányér helyett is :))
  • Egy jobb minőségű hámozó
  • Kések, fakanalak, fűszertartók, és egy külön tégely kókuszolaj tárolására
  • Mérőpoharak és mérőkanalak
  • Elemózsiás dobozok és mini hűtőtáska (utazáshoz)
  • Vízszűrő kancsó
  • Tejtároló bödön (kókusztejhez)
  • Befőttes üvegek
Nélkülözhető, de hasznos szerkentyűk:
  • Goffrisütő
  • Fánksütő
  • mindezekhez olajspriccelő
  • aszalógép
Remélem ezzel a felsorolással senkinek sem vettem el a kedvét, sőt! Ha belegondolunk, mennyi minden más (tésztaszűrő, kenyértartó stb.) kellhet még egy hagyományos háztartásban, ez nem is sok (nekünk egyedül az aprítógépet kellett plusszba beszerezni).

És hogy drágább-e így étkezni, mint azelőtt? Valamennyivel igen. De inkább a piacon költök többet, mint a gyógyszertárban :) Ugyanakkor, mivel GYES-en vagyok, nekünk sem mindegy mennyi az annyi, és sok minden nem is fér bele. Jó lenne háztól venni a húst, de arra csak nagyon ritkán adódik lehetőség. Sütit sem készítek minden nap, sőt.

Hajjj, nagyon sok mindenről tudnék még írni, most igyekeztem csak azokat összeszedni, amit általában kérdezni szoktam tőlem. Ha bármi más kérdésetek van, természetesen szívesen válaszolok, ha tudok. Nem vagyok szakértő, így csak a saját tapasztalatainkról tudok beszélni.

Ezt a blogot eredetileg a családomnak kezdtem írni, mint egyfajta online recepttárat. Később tettem csak publikussá, amikor egyre többen érdeklődtek a paleolit táplálkozás iránt. Kisgyermekesként igyekszem olyan recepteket megosztani, amik egyszerűen és gyorsan elkészíthetők, akár a kicsikkel együtt is. Mi nagyon szeretünk együtt sütni-főzni :)

Mindenkinek sikeres próbálgatást, és jó egészséget kívánok!

Gyümölcsös zöldturmix

Nagyon-nagyon szeretjük, és szinte végtelenségig variálható!

Fontos tudni: ha a spenótot nyersen fogyasztjuk, az oxálsav nem okoz vesekövet, sőt, annak kialakulása ellen dolgozik, míg ha megfőzzük a leveleket, akkor a kálciummal reakcióba lépve, bizonyos mennyiségen túl gondot okozhat. Nyers állapotában a spenót megőrzi magas vitamintartalmát, de nitrit-tartalma miatt mégis csak heti 1x javasolt fogyasztani.



Hozzávalók:

1 marék friss zöldleveles (spenót, sóska, petrezselyem stb.)
1-2 banán
2 db őszibarack, alma stb. ami van
2 dl víz


Elkészítés:

A hozzávalókat tegyük turmixedénybe, és alaposan dolgozzuk össze.

Jó étvágyat!!!

Forrás:
Gitta nyersétel blogja

Paleo bolognai


Hozzávalók:

A szószhoz:
50 dkg darált hús
1 nagy fej vöröshagyma
2-3 sárgarépa reszelve
1 zeller reszelve
80 dkg paradicsomkonzerv
2 gerezd fokhagyma
3-4 csipet oregánó, bazsalikom stb. 
só, bors
2 ek kacsazsír
1,5 dl vörösbor
3 dl víz vagy húslé

A "tésztához":

4 sárgarépa (de lehet cukkiniből, tökből, zellerből, paszternákból..)
3 ek kacsazsír

Elkészítés:

A hagymákat apróra vágjuk, a sárgarépát és a zellert lereszeljük, és a felforrósított kacsazsíron megpároljuk őket. Majd hozzáadjuk a darált húst, és megpirítjuk. Közben felaprítjuk a paradicsomokat, és amikor készen van a hús, hozzáadjuk a paradicsom-masszát, sózzuk, borsozzuk, hozzáadjuk a zúzott fokhagymát és ízlés szerint fűszerezzük még oregánóval, bazsalikommal stb., végül felöntjük vörösborral és vízzel (akinek van kéznél, húslével). Jól felforraljuk, majd takarékon rotyogtatjuk, míg be nem sűrűsödik a kívánt állagra.

A tésztához való zöldséget vékony hasábokra vágjuk, majd a zsíron megpirítjuk. 

Tipp: érdemes rögtön dupla adagot készíteni :)

Jó étvágyat!!!

2012. december 10., hétfő

Banános szelet


Hozzávalók:
30 dkg darált dió
30 dkg finomra reszelt sárgarépa
2 ek holland kakaópor
10 dkg mazsola
5 tojás
2 ek kókuszliszt
1 citrom reszelt héja
1 narancs reszelt héja
1-2 kk mézeskalács fűszerkeverék
1 kk szódabikarbóna
csipet só
1,5 dl víz
min. 5 banán

Elkészítés:

A hozzávalókat (a banánok kivételével) közepesen folyós masszává keverjük, és egy sütőpapírral bélelt tepsibe simítjuk (a képen látható magasságot ekkora adaggal egy 25*36 centis tepsiben érhetjük el). A banánokat 1 cm-es szeletekre vágjuk, és a massza tetejére helyezzük. 180 fokon 40-45 perc alatt sül készre. Igazán finom karácsonyi sütemény!

Jó étvágyat!

Nínós tutajok

Az ifjúság körében nagy kedvenc mostanában a "nínós tutaj", merthogy olyan is van, bizony! :)



Hozzávalók:

Kígyóuborka
Házi májas
Töpörtyű

Flottaépítés

Gyerkőc nagyon szereti a vízi járműveket (is), így élvezettel építette, aztán "úsztatta" a csónakokat az "öbölbe" :)


Hozzávalók: 

Bármilyen gerezdre vágható zöldség vagy gyümölcs. 
Mi legtöbbször paprikákat, uborkát, retket, almát, körtét használunk. Megtölthetők bármilyen finom pástétommal, házi májassal stb.